kunst-meble.pl

Typowe aranżacje kuchni w dużych oraz małych pomieszczeniach

Kuchnia z zabudowaną ścianą

W tym układzie powierzchnia robocza i magazynowa będzie nieduża. Należy stosować tego typu rozwiązanie tylko w sytuacjach, kiedy dysponujemy bardzo małym budżetem lub niewielką kuchnią, lub gdy nie zamierzamy spędzać w niej zbyt wiele czasu. Jednak nawet w przypadku niewielkiej powierzchni można efektywnie ją zagospodarować, korzystając ze rozmieszczenia szafek, które zapewni znacznie więcej przestrzeni magazynowej, niż typowe meble kuchenne.

Kuchnia dwurzędowa

Kuchnia dwurzędowa sprawdza się wtedy, gdy kaloryfer lub niski parapet sprawiają, że niemożliwa jest realizacja układu typu „kuchnia w kształcie litery U.” W tym przypadku obie ściany kuchni zostają wykorzystane jako powierzchnie robocze lub magazynowe, bez możliwości zagospodarowania w niej przestrzeni do spożywania posiłków. Jeżeli kilka osób będzie przyrządzało posiłki jednocześnie, należy zapewnić im dostateczną ilość miejsca do przemieszczania się między meblami.

Kuchnia w kształcie litery L

To popularny typ układu kuchni, ponieważ wielu architektów projektuje kuchnie, które łatwo się do niego dostosowuje. Jeżeli w takim układzie położy się nacisk na funkcjonalność, możliwe będzie uzyskanie niewielkich odległości między poszczególnymi częściami kuchni, przy jednoczesnym zachowaniu przestronności, na przykład: rozsądnie wykorzystując przestrzeń narożnikową przedmioty, z których korzystasz na co dzień, będą w zasięgu ręki. Jednym z proponowanych modeli jest szafka narożna, np. Magic Corner lub Le Mans. Z kolei szafka Le Mans Hight wykorzystuje pełną wysokość obszaru narożnego. Narożnik kuchni, w którym nie znajdują się żadne szafki, można wówczas wykorzystać jako miejsce spożywania posiłków.

Kuchnia w kształcie litery U

Bardzo funkcjonalny układ wykorzystujący całość dostępnej powierzchni. Narożniki pomieszczenia można wykorzystać jako przestrzeń magazynową. Szafki ustawione w kątach nie wydają się tak masywne. „Kuchnia w kształcie litery U” zapewnia znaczną przestrzeń roboczą, która może jednocześnie pełnić funkcję miejsca przechowywania przedmiotów codziennego użytku.

Kuchnia w kształcie litery G

Do realizacji układ tego typu wymagana jest stosunkowo duża kuchnia. Projekt ten doskonale wpisuje się w ideę życia na otwartych powierzchniach. Krótsza noga litery odgradza część kuchenną od przestrzeni przeznczonej do spożywania posiłków i od salonu.

Kuchnia w kształcie wyspy

Układ rzadki w kuchniach zamkniętych. Ten rodzaj kuchni wymaga większej powierzchni, potrzebnej do zapewnienia swobodnego ruchu między meblami. Sytuacja jest inna, gdy z „wyspy” lub „półwyspu” korzysta się, aby oddzielić kuchnię od obszaru spożywania posiłków. Oba te rozwiązania są zintegrowane z planem pomieszczeń. Układ ten jest najlepszy dla osób, dla których ważne jest życie towarzyskie i prowadzenie rozmów. Zapewnia możliwość swobodnej komunikacji z domownikami i gośćmi. W kuchni tego rodzaju przygotowywanie posiłków stanowi formę aktywności towarzyskiej. Dla zachowania wygody i funkcjonalności w tym układzie należy upewnić się, że odległości pomiędzy poszczególnymi obszarami nie są zbyt duże. Przy układzie typu „wyspa” lub „półwysep” nie można także zapomnieć o zaplanowaniu wystarczającej ilości dodatkowej przestrzeni magazynowej, ponieważ „wyspa” oferuje dość ograniczone możliwości przechowywania. Przy ścianie można zamontować wysuwaną szafkę typu cargo, aby uzupełnić brak przestrzeni magazynowej w obszarze „wyspy”.