kunst-meble.pl

Porady

meble na zamówienie Częstochowa

Najlepiej urządzone wnętrze kuchni zapewnia odpowiedni komfort, dzięki któremu wszystkie czynności towarzyszące przygotowywaniu posiłków nie wymagają przemierzania dużych odległości. Ustawienie sprzętów kuchennych powinno być zatem zgodne z kolejnością wykonywania prac podczas gotowania.

Warto zacząć więc od lodówki, skąd będziemy wyjmować produkty spożywcze, następnie przejść do umieszczenia blatu i zlewu, gdzie będziemy je myć i wstępnie przygotowywać. Na sam koniec najlepiej zostawić montaż kuchenki czy płyty grzewczej, gdzie będzie odbywać się ostateczne przygotowywanie potraw.

Istotna dla projektantów przy planowaniu rozmieszczenia urządzeń kuchennych jest także zasada trójkąta roboczego. Stwierdza ona, że największą ergonomią cechuje się ustawienie sprzętów w wierzchołkach trójkąta narysowanego na rzucie pomieszczenia kuchennego, w miejscach, w których urządzenia nie będą od siebie zbyt oddalone. Jego obwód powinien liczyć mniej niż 7 m. Odległość od lodówki do zlewozmywaka powinna wynosić mniej więcej 120–210 cm., od zlewozmywaka do kuchenki 120–210 cm, zaś od kuchenki do lodówki 120–270 cm. Rozmieszczenie sprzętów według tej reguły gwarantuje ograniczenie odległości pokonywanych podczas przygotowywania potraw.

Zbiór przydatnych porad

GNIAZDKA ELEKTRYCZNE

W pobliżu głównego obszaru roboczego powinna być zamontowana wystarczająca ilość gniazdek elektrycznych, ponieważ będą one konieczne do podłączania mniejszych urządzeń kuchennych.

SZAFKI NA ŻYWNOŚĆ

Korzystnym rozwiązaniem jest zamontowanie szafek na żywność w pobliżu dużych lodówek. Dzięki temu można uniknąć przemierzania dużych odległości, oraz zaoszczędzić czas. Poza tym szafki zestawione ze sobą wyglądają korzystniej.

GŁÓWNA PRZESTRZEŃ ROBOCZA

Powinna ona znajdować się obok zlewu, jeśli w kuchni często używa się świeżych składników.

SZAFKI NAROŻNE

Zastosowanie szafek narożnych pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń i poprawia ergonomię kuchni. Najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie będą Mechanizmy koszy do „ślepych narożników”. Półki te całkowicie wysuwają się z szafki, dzięki czemu ich zawartość jest dobrze widoczna i dostępna. Nawet produkty z tyłu szafki łatwo dosięgnąć.

OŚWIETLENIE OBSZARU ROBOCZEGO

Warto przemyśleć to, jak zapewnić odpowiednie oświetlenie obszaru roboczego i szafek. Światło powinno być nieszkodliwe dla oczu, także z regulowanym natężeniem. Nie powinno być zbyt silne i oślepiające.

POWIERZCHNIA NA ZAKUPY

Obok miejsca przechowywania żywności warto zapewnić w kuchni powierzchnię, na której będzie można kłaść ciężkie torby z zakupami. Będzie ona służyć również do przygotowywania jedzenia i gotowania.

PŁYTA GRZEWCZA + ZLEW

Płyta grzewcza i zlew nie powinny znajdować się w zbyt dużej odległości od siebie, żeby uniknąć przenoszenia garnków.